Apple’ın Face ID Özelliğine Senator Sorgusu

 

Apple’ nin 10. Yılına özel tasarladığı Amiral gemisi olarak tabir edilen İphone X telefonunda bulunduracağını duyurduğu Face ID özelliği ABD Senatosu tarafından soruşturma açıldı.

Apple’ nin 12 Eylül’ de yaptığı telefonların tanıtımından sonra Rusya’ da yaşayan NSA’ in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. ABD Senato’sundan Senatör Al Franken Face ID’ den duyduğu üzüntünün ortadan kaldırılması için Apple CEO’ su Tim Cook’ a mektup yazma ihtiyacını duydu.

Yaptıkları açıklamada Face ID ayrıntılarının telefonun içerisinde olacağının açıklaması yapıldı. Senatör Franken tarafından sorulan sorularda Apple’ nin Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün kaynağını soruyor ve Apple’ nin müşterilerin faceprint’ lerini başka bir yerde kullanılmayacağına dair gerekli bir söz istiyor.
Apple daha önce FBI’a bilgi vermeyi reddetmişti

Dönemin FBI Direktörü James Comey daha sonra bir açıklama yaparak bir güvenlik firmasına yaklaşık 1,3 milyon Dolar ödeyerek bahsedilen şifreyi kırdıklarını ve bu bilgilerin teröristleri yakalama konusunda çok faydalı olduğunu söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir